Anasayfa  |   İletişim  | AR - EN
Bize Ulaşın
Mesajınız
Bize Ulaşın
Türkçe ve Yabancı Diller Öğretimi, Uygulama ve Araştırma Merkezi Hakkında

 

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi TÜMER Türkçeyi yabancı dil olarak öğretmek, Türk dilini ve kültürünü yabancılara tanıtmak ve Türkçe’nin yabancı dil olarak öğretilmesi alanında materyal geliştirmek amacıyla Ekim 2012 tarihinde Halıcıoğlu yerleşkesinde açılmıştır.

TÜMER’de Avrupa Ortak Dil Kriterlerinde belirlenmiş dil düzeylerine uygun olarak eğitim verilmektedir. Eğitim  sistemimiz dört temel dil becerisi olan okuma, dinleme, yazma ve konuşma üzerine kurulmuş olup öğrencilerimizin bu becerilerin tamamını kavrayıp kullanabilmeleri için ödev ve projeler verilmekte, ders dışı etkinlikler hazırlanmaktadır. Sınıflarımızda bulunan işitsel ve görsel araçların kullanımıyla farklı ilgi ve becerilere sahip öğrencilerin Türkçeyi daha kolay ve hızlı kavramaları amaçlanmaktadır.

TÜMER’de öğrenciler A1-A2 temel seviye, B1-B2 orta seviye ve C1- C2  ileri seviye olmak üzere eğitim almaktadır. Her kur sonunda dil becerilerinin tümünü kapsayan sınavlar yapılmakta ve başarılı olan öğrenciler bir üst kura geçerek eğitimlerine devam etmektedir. Kur sonu sınavlarında başarılı olan öğrenciler sertifika almaya da hak kazanırlar.

 

TÜMER öğretim elemanlarının tamamı Türk Dili ve Edebiyatı, Türkçe Eğitimi veya Dilbilim bölümlerinden  mezun olup alanlarında yüksek lisans ve doktora eğitimlerine devam etmekte olan akademisyenlerden oluşmaktadır.

Haftada dört gün Türkçe dil eğitiminin yanı sıra öğrencilerin birbirleriyle daha yakın ilişki kurabilmeleri, yabancı öğrencilerin güvenle İstanbul’u gezip tanıyabilmeleri, Türk kültürünü tanımaları ve Türkçeyi yaşayarak öğrenebilmeleri için öğretim elemanlarımız eşliğinde haftada bir gün etkinlik dersleri yapılmaktadır. Etkinlik dersi kapsamında İstanbul’un tarihi ve kültürel mekanlarına geziler düzenlenmekte, piknik ve yürüyüşler yapılmakta, konuşma dersleri, deyim ve atasözü dersleri, sinema saati, yazı dersleri gibi farklı konularda her hafta değişen programlar hazırlanmaktadır. Ayrıca her sınıfın danışman hocası mevcut olup danışmanlarıyla bire bir görüşmeler yapmaktadır.

 

                                                                                              
Kurumsal
E-Posta
İnsan
Kaynakları
SKS
FSM
Otomasyon
International Relations
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi